BIP
14 Wojskowy Oddział Gospodarczy
Aktualności
Zajęcia doskonalące z
08.10.2016
8 października br. kierowcy 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego odbyli szkolenie z bezpiecznej jazdy

Jak pokazują statystyki stan bezpieczeństwa na polskich drogach nie należy do najlepszych. W takich warunkach niezwykle ważna jest świadomość kierowców, umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrażających życiu oraz znajomość własnego pojazdu. Dynamika rozwoju motoryzacji niesie ze sobą konieczność stałego doskonalenia umiejętności kierowców oraz poszerzania wiedzy z zakresu techniki i taktyki prowadzenia auta.

W związku z powyższym w 14 Wojskowym Oddziale Gospodarczym Zgodnie z "Planem zasadniczych przedsięwzięć na IV kwartał" w dniu 8 października zorganizowano profilaktyczne zajęcia z bezpiecznej jazdy.

W szkoleniu uczestniczyli żołnierze i pracownicy resortu obrony narodowej na co dzień wykonujący obowiązki związane z kierowaniem pojazdów mechanicznych.

Zajęcia były prowadzone przez instruktorów Szkoły Auto SKODA w podpoznańskich Komornikach w ośrodku doskonalenia techniki jazdy SKODA Autodrom Poznań.

SKODA Autodrom Poznań, jak przedstawiają się organizatorzy, to jeden z najnowocześniejszych w Polsce, w pełni zautomatyzowany ośrodek doskonalenia techniki jazdy. Największą atrakcją na torze jest nowoczesny "szarpak" - urządzenie, które wprowadza auto w niekontrolowany poślizg nadsterowny. Tor posiada również wielki plac manewrowy, wzniesienie oraz krąg. Moduły posiadają maty poślizgowe z przeszkodami wodnymi, na których uczestnicy mogli ćwiczyć m.in. prawidłowe hamowanie, omijanie przeszkody czy też szybkie pokonywanie serii zakrętów.

Nasi kierowcy podczas szkolenia praktycznie doskonalili swoje umiejętności na kilku punktach nauczania:

Pokaz statyczny - Instruktorzy przypomnieli jak prawidłowo zająć pozycję za kierownicą oraz sposób bezpiecznego przewożenia bagażu.

Pokaz dynamiczny - w tym punkcie trenerzy uzmysłowili kursantom proporcję wydłużenia drogi zatrzymania w stosunku do prędkości (hamowanie z prędkości 30, 40, 70 km/h)

Hamowanie awaryjne - uczestnicy mieli możliwość doskonalenia hamowania w sytuacji zagrożenia na drodze, przekonali się jaki wpływ ma wzrost prędkości na długość drogi hamowania, oraz jak zmienia się praca systemu ABS w przypadku różnych nawierzchni na drodze.

Slalom - nasi kierowcy doskonalili się jak prawidłowo pokonać serię zakrętów oraz jak powinna wyglądać prawidłowa praca rąk na kierownicy, dowiedzieli się również, jak ważne jest wodzenie wzrokiem oraz obserwacja drogi

Omijanie przeszkody - podczas tego ćwiczenia połączona zostanie wiedza z hamowania awaryjnego i jazdy na slalomie. Uczestnicy sprawdzili na kilka sposobów jak bezpiecznie ominąć przeszkodę.

Hamowanie awaryjne w zakręcie - ćwiczenie mające na celu uświadomienie kursantom możliwości hamowania awaryjnego również w zakręcie.

Największym wyzwaniem i jednocześnie sprawdzianem podsumowującym zdobyte podczas szkolenia umiejętności był ostatni punk nauczania, "szarpak", zadaniem kierowcy było opanowanie pojazdu w taki sposób by zmniejszyć i wyeliminować skutki sił działających na pojazd mechanicznie wprowadzony w poślizg.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu "Save Driving" - bezpieczna jazda.ZAPRASZAM DO GALERII

Tekst i zdjęcia - kpt Maciej Betka


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych