BIP
14 Wojskowy Oddział Gospodarczy
Aktualności
Obchody Święta Wojska Polskiego
12.08.2016
12 sierpnia br. żołnierze i pracownicy 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego uroczyście obchodzili Święto Wojska Polskiego i 96. Rocznice Bitwy Warszawskiej.

Święto Wojska Polskiego przypadające w dniu 15 sierpnia to święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w 1920 roku nad Rosją Sowiecką w Bitwie Warszawskiej. Data ta w wojskowym kalendarzu zajmuje szczególne miejsce. Jest wspaniałą okazją do przypomnienia heroicznych czynów polskich żołnierzy, które po dzień dzisiejszy są powodem do wielkiej dumy.

W przeddzień rocznicowych wydarzeń na uroczystej zbiórce spotkali się żołnierze i pracownicy wojska 14. Wojskowego Oddziału Gospodarczego, by wspólnie uczcić historyczne wydarzenia.

Scenariusz uroczystości przebiegał zgodnie z Ceremoniałem Wojskowym. Po złożeniu meldunku przez Szefa Wydziału Administracyjnego majora Janusza Brzezichy, odegraniu hymnu państwowego, Komendant, podpułkownik Marek Pawłowski, powitał przybyłych na uroczystość i w swoim wystąpieniu przypomniał rys historyczny obchodzonego święta a następnie przedstawił dokonania 14 WOG, wymieniając najważniejsze przedsięwzięcia zabezpieczane przez grupy zabezpieczenia i żołnierzy ambulatorium. Na koniec wystąpienia Komendant pogratulował wszystkim wyróżnionym i życzył żołnierzom, pracownikom i ich rodzinom mile spędzonych chwil i odpoczynku w najbliższych dniach.

Po odczytaniu Rozkazu personalnego oraz rozkazu w sprawie Święta Wojska Polskiego, Komendant wręczył akty mianowania na kolejne stopnie wojskowe, odznaki pamiątkowe 14. WOG, listy gratulacyjne żołnierzom oraz dyplomy uznania i listy gratulacyjne pracownikom wojska obchodzącym jubileusze pracy.

Na kolejne stopnie wojskowe awansowano:

- na stopień starszy chorąży sztabowy: starsi chorążowie Jacek Gil i Krzysztof Polak,

- na stopień starszy chorąży: chorążowie Wiesław Stober, Radosław Wiśniewski, Tomasz Szponikowski, Jarosław Abramowicz i Janusz Chłopecki,

- na stopień starszy sierżant: sierżant Jakub Konieczny,

- na stopień plutonowy: starszy kapral Sylwia Stasik,

- na stopień starszy kapral: kaprale Tomasz Jabłoński, Damian Mitek, Arkadiusz Sałyga i Jakub Wątrobiński,

Główne uroczystości z okazji 96. Rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego, z udziałem przedstawicieli władz miasta, województwa oraz wszystkich jednostek i instytucji wojskowych stacjonujących na terenie garnizonu odbyły się w dniu 15 sierpnia na Placu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Organizatorem uroczystości był Dowódca Garnizonu Poznań – generała brygady pilot Dariusz Malinowski, który w swoim wystąpieniu przypomniał zgromadzonym na placu mieszkańcom historię święta wymieniając zasługi jednostek wojskowych garnizonu oraz zapewnił, że zmodernizowana silna armia jest gotowa by wypełniać swoje zadania związane z obronnością Państwa.

Następnie odbył się Apel Pamięci i musztra paradna w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnj Sił Powietrznych.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów i złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.ZAPRASZAM DO GALERII

Tekst - kpt Maciej Betka, zdjęcia - Dariusz Sienniak


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych