BIP
14 Wojskowy Oddział Gospodarczy
Aktualności
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
02.05.2016
2 maja na mocy ustawy Sejmu z 20 lutego 2004, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Dzień Flagi Państwowej Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiono 2 maja z dwóch powodów. Po pierwsze, 2 maja w 1945 r. zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej umieścili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja. W obecnych czasach nie musimy ściągać flag, stąd święto flagi dopełnia patriotyczny charakter pierwszych dni maja.

Polskie barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli Orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, który jest godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tarczach herbowych.

Na fladze biel znalazła się u góry, a czerwień na dole, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

W Jednostkach Wojskowych, w tym również w 14. Wojskowym Oddziale Gospodarczym, zgodnie z zarządzeniem nr 5/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu i okoliczności stosowania symboli Rzeczypospolitej Polskiej w jednostkach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej flagę państwową podnosi się na maszt codziennie, pół godziny po pobudce, oraz opuszcza pół godziny przed capstrzykiem.

Flagę państwową podnosi na maszt oraz opuszcza poczet flagowy wyznaczony z pośród żołnierzy pełniących służbę 14 Wojskowego Oddziału Gospodarczego i Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w składzie co najmniej dwóch żołnierzy. Podczas podnoszenia i opuszczania flagi państwowej odtwarzane jest "Hasło Wojska Polskiego".ZAPRASZAM DO GALERII

Tekst i zdjęcia - kpt. Maciej Betka


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych