BIP
14 Wojskowy Oddział Gospodarczy
Aktualności
Uroczystość uczczenia pamięci ofiar okupacji niemieckiej w latach 1939-1945
06.04.2016
6. kwietnia br., Zastępca Komendanta podpułkownik Grzegorz Pytlak reprezentując 14 Wojskowy Oddział Gospodarczy uczestniczył w uroczystości upamiętniającej ofiary okupacji niemieckiej w latach 1939 – 45.

Organizatorami tegorocznych obchodów, które jak co roku odbyły się w Forcie VII, Konzentrationslager Posen, pierwszym niemieckim obozie koncentracyjnym utworzonym na ziemiach polskich, obecnie Muzeum Martyrologii Wielkopolan była Rada Miasta Poznania oraz Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Po krótkich przemówieniach organizatorów i zaproszonych gości zaprezentowana została inscenizacja przygotowana przez młodzież z Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Poznaniu, która odtworzyła obozowe realia i zdarzenia, odczytując relacje i wspomnienia byłych więźniów, którzy przeszli przez Konzentrationslager Posen.

W związku z zakończeniem działalności Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, prezes Zenon Wechmann przekazał sztandar na ręce Dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Na koniec przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, przedstawiciele poznańskich instytucji i organizacji, w tym delegacja Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentarzyści, przedstawiciele poznańskich środowisk naukowych oraz delegacja dowódców poznańskich jednostek wojskowych, w której występował podpułkownik Grzegorz Pytlak złożyli wiązanki kwiatów pod Ścianą Straceń.ZAPRASZAM DO GALERII

Tekst i zdjęcia - kpt. Maciej Betka


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych